+ 372 600 0199

info@geenitestid.ee

OÜ myInnerGo

Mäealuse 4, 12618, Tallinn, Eesti

Jälgi meid
 

KKK

Geenitestide labor  >  KKK

Korduma kippuvad küsimused

Kus ma saan geenitesti teha?

Geenitesti tegemiseks ei pea kuskile kohale tulema. Testi saab teha mugavalt kodust lahkumata. Geeniproovi võtmiseks vajalikud tarvikud saadetakse postiga otse kodusele aadressile või sobivasse pakiautomaati.

Kas ma pean geenitesti tegemiseks verd andma?

Geenitesti tegemiseks ei ole vaja verd anda. Testi tegemiseks on vaja anda süljeproov.

Kuidas tellida testi Confido Terviselahenduse kliendina?

Confido Terviselahenduse klientidel palume sooritada tellimus e-maili vahendusel info@geenitestid.ee.

Kas testi saab tellida ka välismaale?

Jah, testi on võimalik tellida ka välismaale. Euroopasse saatmine on tasuta ning mujale tellides lisandub saatmiskulu 5€.

Kui kaua läheb geenitesti vastusega?

Geeniproovi analüüsile ja vastuse koostamisele võib minna 2-8 nädalat alates sellest, kui Teie proov on laborisse jõudnud.

Kuna meie analüüsid on väga põhjalikud ning analüüsime oma testides kordades rohkem geene kui mõned kodumaised sarnase teenuse pakkujad, siis on ooteaeg mõnevõrra pikem. Rohkem analüüsitavaid geene tähendab aga täpsemat ja põhjalikumat vastust.

Mida teha, kui olen juba teinud geenitesti, aga tulemused on kadunud?

Kui Te olete geenitesti teinud alates 01.01.2015, kuid tulemused on mingil põhjusel kadunud, siis on meil võimalik Teile uus raport koostada. Selleks võtke meiega ühendust info@geenitestid.ee ning kui teate, siis kirjutage meile ka oma proovi kood.

Miks on koodi registreerimine vajalik?

Testkomplektiga saadud kood on vaja meie kodulehel registreerida, et näeksite oma testi tulemusi. Kui Te olete koodi oma kontoga sidunud, siis saate teated, kui oleme Teie saadetud proovi kätte saanud ning kui geenitesti vastus on kodulehele üles laetud.

Kas bioloogilise materjali ja isikuandmete saatmine laborisse on turvaline?

IB Genetics OÜ-l on delikaatsete isikuandmete käitlemise luba. IB Genetics OÜ kogub, säilitab ja kasutab Teie delikaatseid isikuandmeid (sh geneetilist materjali) ainult Teie tellitud geneetilise analüüsi teostamiseks. Teie andmeid ja bioloogilist materjali ei edastata kolmandatele osapooltele. DNA-proov hävitatakse pärast analüüsi teostamist.

Kas on tõendeid selle kohta, et geneetilise analüüsi andmetel koostatud dieet on tõhusam kui tavaline dieet?

USA-s Stanfordi Ülikoolis korraldati uuring, kus osalejad jagati 4 gruppi ja igale grupile anti erinevat tüüpi dieet. Osalejad pidasid ette antud dieeti 1 aasta jooksul ning neid kaaluti enne ja pärast dieeti. Seejärel tehti neile ka geneetiline analüüs. Selgus, et need, kes pidasid juhtumisi geneetilise analüüsi järgi endale sobivat dieeti, võtsid keskmisel alla 2,5 korda rohkem kui teised.

Kas laktoositalumatust saab ka muul moel testida?

Alternatiivne võimalus kliiniliseks analüüsiks on seotud glükoosi taseme mõõtmisega verest enne ja pärast laktoosi tarbimist. Selle testi läbiviimine võib põhjustada ebamugavustunnet seoses suure koguse laktoosi tarbimisega. Samuti peab arvestama eelneva söömata-joomata olekuga ja vereproovide võtmisega.

Kas vitamiinipuuduse teket saab ka muul moel määrata?

Vereproovist on võimalik analüüsida vere võtmise hetkel olevat vitamiinide ja teiste mirkotoitainete taset. See näitab, kas teatud vitamiini on veres liiga vähe, parasjagu või liiga palju.

Geneetiline test näitab, kas esineb pärilikku eelsoodumust, et vitamiinide ja mineraalainete puudus on kergem tekkima. Uuritavad vitamiinid ja mineraalained on vitamiin A, B6, B12, D ja folaat ning raud, seleen, kaltsium, magneesium ja koliin. Lisaks ka oomega-3 rasvhapped ja antioksüdandid.

See kas geneetiline kõrgem puuduse risk realiseerub, sõltub toitumisest ja elustiilist.

Kas laktoositalumatus on ravitav?

Primaarne laktoositalumatus, mis on seotud geneetilise variatsiooniga, ei ole ravitav. Häirivaid sümptomeid saab leevendada ainult oma toitumise korrigeerimisega.

Sekundaarne laktoositalumatus, mis on seotud soole põletikulise seisundiga, on pöörduv. Põletiku taandumisel vähenevad ka piimatoodete tarbimisest tingitud ebameeldivad sümptomid. 

Mida teha, kui on tsöliaakiat meenutavad kaebused ja tsöliaakia riski olemasolu kinnitab geneetiline analüüs?

Tsöliaakiat ei saa diagnoosida ainult kaebuste ja geneetilise testi tulemuste põhjal. Kaebuste põhjuste selgitamiseks ja diagnoosi täpsustamiseks on vajalik arsti poole pöördumine.

Kõikidel, kellel esineb kahtlus tsöliaakiale on vajalik määrata veeniverest selle haigusega seotud antikehad. Kui nende antikehade hulk on suurenenud, viitab see tsöliaakia võimalusele ning on kindlaks näidustuseks edasisele tsöliaakia diagnoosi kinnitavale või eitavale uuringule – peensoole biopsiale. Selle uuringuga võetakse peensoole limaskestalt proovitükk kas spetsiaalse kapsliga või gastroskoobi kaudu. Kui proovitüki mikroskoobiga uurimisel ilmneb limaskesta kahjustus, on tsöliaakia diagnoos kindel.

Tellides FiguraGen Weight testi - kas ma saan teada toiduained, mis mulle sobivad ja mis ei sobi?

Geneetiline analüüs näitab, milline on Teie jaoks sobiv toitainete (valgud, rasvad, süsivesikud) osakaal menüüs ning milliste toitainete liigne tarbimine on Teile oluliseks kaalutõusu riskiks. Vastavalt sellele on koostatud soovitused, milliste toiduainete tarbimine on Teile kaalujälgimise ning hea enesetunde tagamise seisukohast rohkem näidustatud ja milliste tarbimist on soovitatud piirata.

Vastavalt geenianalüüsile leitakse Teile sobiv toitumisviis, milleks võib olla:

  • madala rasvasisaldusega dieet
  • vähendatud süsivesikute sisaldusega dieet
  • tasakaalustatud dieet
  • suurema valgusisaldusega dieet
  • Vahemere dieet ehk suurema küllastumata rasvade osakaaluga toitumine
Kas FiguraGen Weight testi võib teha lapsele?

Testi võib lapsele teha – meie geenid elu jooksul ei muutu, mistõttu lapsele tehtud analüüsi tulemused kehtivad ka tema edaspidises elus.

Arvestama peab samas, et uuringud, mille põhjal koostatakse toitumissoovitused, on enamasti tehtud täiskasvanutel. Seetõttu ei saa olla päris kindel, et analüüsitavatel geneetilistel variatsioonidel, toitumisharjumustel ja kehakaalul kehtivad laste puhul täpselt samasugused seosed kui täiskasvanutel.

FiguraGen Weight testi vastuses on lisaks soovitustele toodud ka näidismenüü 3 päevaks. Menüüd on toitumisnõustajate poolt koostatud täiskasvanute vajadusi silmas pidades. Need ei pruugi sobida täpseks järgimiseks lastele (poistele alla 18 a ja tüdrukutele alla 16 a vanuses).

Kommentaare pole

Sorry, the comment form is closed at this time.